czwartek, 17 października 2013

Nowa galeriaNie nie... Nie będzie zdjęcia nowego cudu handlowego, czyli Centrum Riviera. Dzisiejsze zdjęcie pokazuje gdyński minimalizm w tym względzie.


 Poprzednio - zaledwie dwa lata temu - uwieczniłem tutaj "Pączkarnię".

A przy okazji przywołanego przed chwilą do tablicy nowego centrum handlowego, którego to nazwę zmieniono na bardziej przyjazną zagranicznym gościom, mogącym sobie język połamać przy próbach wymówienia prostego dla nas słowa "wzgórze", w mojej głowie zaświtała myśl, że to tylko półśrodek. Idźmy na całość! No bo jakby mógłby wyglądać dialog takiego przybysza zza naszej zachodniej granicy a przygodnym gdynianinem, chcącym usłużnie nakierować gościa nie używającego taksówek do poruszania się po mieście (wersja już spolszczona). Wyszło mi na to, że wokół centrum to wiele językowych pułapek się znajduje.

- Gdzie znajduje się Centrum Riviera?

- Przy ulicy Kazimierza Górskiego dwa.

- Jak? Kaś... Kasimiesia...?

- Dobra. Prościej: przy ulicy Śląskiej.

- Szlo... Slaskie...

- Najlepiej dojedźcie sobie autobusem lub trolejbusem.

- Dokąd?

- Węzeł Franciszki Cegielskiej.

- Fenzel... franseski... Podaj lepiej jakimi liniami?

- Służę uprzejmię. Podam po polsku, bo u nas nie wszyscy po angielsku szprechają. Między innymi: dwadzieścia dwa, sto dziewięć, sto czterdzieści siedem, dwieście osiemdziesiąt dwa, siedemset sześćdziesiąt...

-  ???

- Dobra. Prościej: SKM-ką.

- Jaki przystanek?

- Wzgórze świętego Maksymiliana.

- Fskoze... szweneo...

- Wiecie co... Weźcie jednak taksówkę i każcie siebie zawieźć do Centrum Riviera. Dacie radę wymówić? Centrum Riviera.


4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Po wysłuchaniu słów abp. Głódzia na otwarciu, informujące: tu w tygodniu dwa razy przypływają statki z turystami, którzy chcą wydać pieniądze, dopiero po chwili dotarło do mnie o jakich turystach mowa... No i teraz, gdy zostałem oświecony, to wydaje mi się, że nazwa centrum handlowego powinna być inna: Uniwiermag Krasnaja Zwiezda. ;)

   Sorki za zwłokę.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Może coś jeszcze uda się sklecić równie tendencyjnego. ;)

   Usuń