środa, 10 października 2012

Amber - bez gold
Dzisiaj małe porównanie. Róg ul. Starowiejskiej i Dworcowej. Niby kolorowo, ale nadal szaro (i kto mówi, że tylko PRL był szary?). To tylko taka zasłona dymna, coś w rodzaju "prawie". Prawie kolorowo...
Spójrzmy jednak na to samo miejsce, gdy ul. Dworcowa nazywała się ul. Pierackiego. Poniższe zdjęcie ze zbiorów NAC przedstawia widok z okresu przedwojennego, gdy w narożnym lokalu znajdowała się Fabryka Wyrobów Bursztynowych Piotra Trześniaka. W sieci przewija się to nazwisko jako właściciela pierwszej wytwórni i pierwszego tego typu sklepu w Gdyni. Na stronie antykwariatu znalazłem jeszcze informację o 20-stronicowej broszurze wydanej właśnie przez Piotra Trześniaka w 1934 roku pt. "Bursztyn". Trzeba przyznać, że kiedyś z klasą to wszystko wyglądało. Nawet znajdujący się obok sklep Mleczarni Kosakowo prezentuje się o niebo lepiej, niż dzisiejszy spożywczak.Zdj. ze zbiorów NAC (kliknij aby powiększyć).

4 komentarze:

 1. To prawda... na drugim zdjęciu widać, że sklep miał klasę i okolica także. Dzisiaj to jakaś malowanka, badziewie... szkoda słów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to całkiem blisko głównego dworca kolejowego jest, który wyładniał, ale okolice różny stan przedstawiają.

   Usuń
 2. A mnie się wydaje,że kolor niebieski przyciąga "niebieskich" i dla pewności określa,że monopolowy to jest to samo jak spożywczy."Biedronki" drżyjcie.

  OdpowiedzUsuń
 3. http://www.ebay.de/itm/25096-AK-Gotenhafen-Westpreusen-Bahnhofstrase-ungelaufen-/150869726079?pt=Ansichtskarte_Zubeh%C3%B6r&hash=item232089537f

  OdpowiedzUsuń