poniedziałek, 10 września 2012

Czar starych szelek
W końcu znalazłem w ostatnią niedzielę chwilę czasu na powrót do przeszłości. Z trzech historycznych autobusów zaprzęgniętych do pracy na sezonowej linii 326 najbardziej interesowała mnie Skoda 9TR, w której to spędziłem wiele czasu w drodze z domu do szkoły (i z powrotem). Jak można przeczytać na stronie ZKM Gdynia: "Trolejbusy Skoda 9TR funkcjonowały w gdyńskiej komunikacji miejskiej w latach 1962-1979. Łącznie do eksploatacji wprowadzono 79 tych pojazdów, w tym 72 fabrycznie nowe i 7 używanych, wycofanych z Wałbrzycha po likwidacji sieci trolejbusowej".

Dziś już trudno uwierzyć, że: "największe wrażenie na mieszkańcach zrobiły trolejbusy z pierwszej dostawy, ze względu na ich nowoczesny wygląd, odróżniające ich od trolejbusów 8TR dostarczonych w latach 1958-61. Pierwsze Skody 9TR wprowadzono do komunikacji miejskiej 19.10.1962 roku. Te trzydrzwiowe pojazdy o długości 11 m charakteryzowały się bardziej opływowym przeszklonym nadwoziem. Z przodu i tyłu zastosowano w nich większe panoramiczne szyby".
Dzisiaj przywykliśmy do większych wygód, które oferują nam współczesne środki komunikacji. Po pierwsze do środka Skody trzeba wspiąć się do po dwóch stopniach, a środek pojazdu - pomimo smukłej sylwetki trolejbusu z zewnątrz - jest dość niski. Miejsc siedzących mało. Klimatyzacja działa tylko w czasie jazdy pojazdu - poprzez otwarte okna i pokrywy dachu. No i hałas podczas jazdy jest jak na dzisiejsze czasy nie do zniesienia. Ale lata temu ludziska nie były takie miętkie...

Odrestaurowany trolejbus z 1975 roku jest odpicowany jak żaden inny pojazd komunikacji, poruszający się dzisiaj po gdyńskich ulicach. Tu są zdjęcia z remontu pojazdu.

4 komentarze:

 1. ...w każdą niedzielę widzę ten trojlebus na trasie,ale dlaczego o tej samej porze z tyłu jedzie na tej samej linii ten dzisiejszy???Sam utrwaliłeś to na fotce.Apel do ZKM - więcej zaufania do produkcji z tamtych lat.

  OdpowiedzUsuń
 2. W przypadku Saurera z 1957 roku okazuje się, że takie ubezpieczenie jest konieczne. W ostatnią niedzielę (nie wiem czy przez całą) zastępował go współczesny autobus.

  OdpowiedzUsuń
 3. No, ja również przez 5 lat nauki w szkole średniej spędzałem sporo czasu w trolejbusach marki Skoda. Jeździło też trochę trolejbusów produkcji radzieckiej (ZIU-9). Warto zerknąć na stronę ZKM i poczytać co nieco na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 4. ZKM chyba jest jedną z niewielu firm, na której stronach można tak dogłębnie zapoznać się z historią firmy. O Ziu już pisałem, a wpisy to mają krótkie życie, więc nie wracam do nich gdy nie mam takiej potrzeby.

  OdpowiedzUsuń